RESULTATLISTA
från
ÖREBRO PONNYAVELSFÖRENING
SOMMARPREMIERING
vid Karlslunds Herrgård, den 15 augusti 2004
Premieringsförrättare:  Ronny Johnsson

Nummer       Ponny                                                                            Poäng

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SVENSK RIDPONNY Unghästbedömning
1. AMBER                                                                            	8 7 7 8 8 = 38 Klass 1
e.Micis Napoleon RP 139 u.Liten Frida 2923 -Petrol 339 
Ägare: Mia Vedlund, Örebro. 
2. VALKYRIA                                                        		9 8 8 7 8 = 40 Klass 1
e.Micis Napoleon RP 139 u.Janessa SPAR 48071/84 -Flight RNF 64-S
Ägare: Mia Vedlund, Örebro.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
CONNEMARA Unghästbedömning 3-åriga ston            
3. KIWI QUERIDA 33-01-5089                       		8 7 8 8 7 = 38 Klass 1 G
e.Uranus RC 60 u.Quenny Rose RC 1113 -Öxenholm Bobby RC 42
Ägare: Evelina Andersson Sthyr, Grythyttan.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NEW FOREST Fölmönstring                  
4. LOLO FALOPIA                                               		8 7 8 7 8 = 38 Klass 1
e.Vernons Peeping Tom RNF 114 u.Lorita SPAR 34-92-8045 -Horsemosens Charlie Brown RNF 104
Ägare: Helen Österman, Örebro.
5. NYGRANNAGÅRDENS BETTY BOOP                                 	8 8 8 8 7 = 39 Klass 1
e.Vernons Peeping Tom RNF 114 u.Bell´s Fanny 34-95-8335 -Valentin Bell RNF 112
Ägare: Marie-Louise & Malin Andersson, Vintrosa. 
Unghästbedömning 1-åriga hingstar 
6. HOT CHILI 39-03-1388                            		8 8 8 8 7 = 39 Klass 1
e.Willoway Goldigger RNF 127 u.Brink´s Suzie SPAR 39-97-1267 -Frisian Forest Marco Polo He Stb 194
Ägare: Annika Scott, Långserud. 
Unghästbedömning 3-åriga ston 
7. JIPE DHARMA 39-01-1279                           		8 8 8 9 7 = 40 DPL G1
e.Fredriksbergs Dali RNF 12-S u.Lucy III SPAR 34-91-7847
Ägare: Anna Sjölander, Glanshammar. 
8. JIPE LARA ROSE 39-01-1233                           		9 9 8 8 7 = 41 DPL G1
e.Fredriksbergs Dali RNF 12-S u.Queeny Rose RNF 1121 -Belmondo RNF 79
Ägare: Johanna Pegers, Vintrosa.
9. KRÅELLA 34-01-1039                            			8 7 7 8 7 = 37 Klass II G
e.Buck RNF 93 u.Kintes Bella RNF 1510 -Kunta Kinte RNF 86
Ägare: Carina Ekdahl, Örebro. 
11. MISS MATILDA 34-01-1023                            		8 8 8 9 7 = 40 DPL G1
e.Säbys Dixi RNF 108 u.Alfa RNF 1575 -Kunta Kinte RNF 86
Ägare: Annette Karlsson, Hallsberg. 
12. PILENS ELECTRA 34-01-1363                            		7 7 8 8 7 = 37 Klass II G
e.Fredriksbergs Dali RNF 12-S u.Burmas Granada RNF 1976 -Rollöke Swallow RNF 110
Ägare: Åsa Eklund, Arboga.
13. SÖRÄNGENS JUVEL 34-01-1123                            	8 8 8 7 7 = 38 Klass I G
e.Dart Light RNF 113 u.Värends Jasmin RNF 1631 -Wootton Bracken RNF 7
Ägare: Iréne Sörman, Örebro. 
Stamboksföring
14. BELL´S FANNY 34-95-8335                             		8 8 9 8 7 = 40 GI
e.Valentin Bell RNF 112 u.Fragancia RNF 1842 -.Leede´s Boy RNF 16
Ägare: Marie-Louise & Malin Andersson, Vintrosa. 
15. BRINK´S SUZIE 39-97-1267                             		8 8 8 8 7 = 39 G
e.Frisian Forest Marco Polo He.Stb 194 u.Bryanta Stb 2948 -De Ridderslag Carlo He.Stb 111
Ägare: Jeanette Malmqvist, Långserud. 
Exteriörbedömning äldre hästar
16. DU PIEUXS ÈTOILE                                                                                   G
e.Narcissusfield´s Duke He.Stb 173 u.Klootwijkhoeve´s Elise Vb. 20214 -.Watershof Pretendent He.Stb 185
Ägare: Stuteri Micla, Åsa Heldemar, Frövi.
Höjning av avelsvärdeklass
17. BRIDGELEA BLUE HAZE RNF 124 40061/64                                                 ELIT
e.Knightwood Palamino NFS 37 u.Ocknell Laughing Daughter 8878NPS -Hingst i New Forest
Ägare: Stuteri Micla, Åsa Heldemar, Frövi.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EXMOOR Unghästbedömning 3-åriga ston
18. HELLY                                                                              	8 9 8 8 7 = 40 DPL GI
e.36/2 Apple Basket RE 4 u.36/16 Apple´s Happy Octavia -.14/57 Octavius RE 6
Ägare: Beatrice Johansson, Pålsboda. 
Stamboksföring
19. APPLE HAPPY OCTAVIA  41-97-1013                            	9 9 9 8 7 = 42 GI
e.14/57 Octavius RE 6 u.Lucky Apple RE 16 -.78/58 Dunkery Buzzard
Ägare: Maria Johansson, Kilsmo. 

 
Apple Happy Octavia
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WELSH Unghästbedömning 3-åriga ston 
20. STENDYSSENS BELLISIMA BELL 0101263DK                    	7 7 7 8 7 = 36 Klass II G
e.Bengad Rustling Grass 25384 WSB u.Stendyssens Belli WM 730 -Ovington Remus WMH 88
Ägare: Anneli Nilsson, Nora. 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
WELSH COB Unghästbedömning 3-åriga ston 
22. HAGABY PEIONI  37-01-7373                            		9 9 8 7 8 = 41 DPL GI
e.Fourwinds Flashjack WSB 36262 u.Black Pride RWD 43 -Derwen Tennessee Express RWD 3
Ägare: Maria Carlsson, Kyrkby. 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RUSS Fölmönstring 
24. ESMERALDA                                                                 	7 7 8 7 8 = 37 Klass II
e.Orusst 433 u.Pytteliten 4300 -.Parat 451                        
Ägare: Ewa Lindéus, Örebro.
Unghästbedömning 2-åriga Hingstar 
25. TAURUS 30-02-7924                            			8 7 8 8 7 = 38 Klass I
e.Trojka Viking 440 u.Gnistan 3611 -.Kurir G 396 
Ägare: Eva Edström, Fellingsbro.
Unghästbedömning 3-åriga ston
27. FELISIA 30-01-8113                            			8 8 8 9 7 = 40 DPL GI
e.Engelbrekt 520 u.Fackla 3853 -.Karens G 400
Ägare: Maria Lilja, Julita. 
28. STELLA 30-01-7859                            			8 9 8 7 8 = 40 DPL GI
e.Skärmnäs Pigall 504 u.Skorveluva Tuvstarr 3770 -.Refat 395 
Ägare: Lena Adolfsson, Vintrosa.
29. SÄBY’S LUDMILA 30-01-8027                            		7 7 7 8 8 = 37 Klass II GII
e.Raider 448 u.Felicia 3006 -.Jardin 389   
Ägare: Jenny Andersson, Vintrosa. 
Stamboksföring 
30. BICHETTE  30-87-2437                                                 			G
e.Inter 380 u.Bricenta 1240 -.Center 330  
Ägare: Karin Falkenström, Vretstorp. 
Exteriörbedömning äldre hästar
31. NALA  30-96-5951                            			8 8 8 8 7 = 39 G
e.Jutard 387 u.Kremona SPAR 30-92-4647 -Grus 363   
Ägare: Lindha Doverud, Lindesberg. 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SHETLAND Fölmönstring 
32. KÄRSTAS GANDALF                                                      	8 7 7 8 7  = 37 Klass II
e.Flinta af Jäboruder RS 358   u.Hansagårdens Piruette 38-98-0431 -.Almnäs Baron RS 262
Ägare: Cecilia Lagsten Kärsta Ponnyavel, Lillkyrka. 
Unghästbedömning 1-åriga hingstar
33. KÄRSTAS BRIO  38-03-0020                            		7 6 7 7 6 = 33 Klass III
e.Flinta af Jäboruder RS 358  u.Ulla-Bella 38-96-6231 -.Kärlingehults Orkan RS 176
Ägare: Cecilia Lagsten, Lillkyrka. 
34. BJÖRKÅSENS PELÈ 38-03-0298                            	7 6 7 7 6 = 33 Klass III
e.Roson RS 329 u.Almnäs Penny RS 1445 -.Gletness Rockall RS 155
Ägare: Ann-Christin Eklind, Pålsboda. 
Unghästbedömning 1-åriga ministon
35. BJÖRKÅSENS TEA 38-03-0337                      		8 8 8 7 7 = 38 Klass I
e.Kanteborgs Magnum RS 275 u.Huggarebo Tara RS 3360 -.Almnäs Scurry RS 219
Ägare: Malin Marcusson, Hammar 
Unghästbedömning 3-åriga ministon 
36. EQUULEUS KIARA 38-01-0331                            		6 7 8 8 6 = 35 Klass II G
e.Equuleus Sherlock RS 344 u.Elida RS 4224 -.Janko RS 162   
Ägare: Rose Marie Rönquist, Fjärdhundra. 
37. SKRÅLLAN  38-01-0527                            		7 7 6 8 7 = 35 Klass II G
e.Östertorps Baron RS 230 u.Esmeralda af Jäboruder RS 3395 -.Bravo v. Spuitjesdom RS 238
Ägare: Göran Andersson, Motala. 
Unghästbedömning 3-åriga ston
38. BJÖRKÅSENS AMBRA  38-01-0187                            	8 7 8 8 8 = 39 Klass I G
e.Roson RS 329  u.Moa RS 4375 -.Paulus RS 251    
Ägare: Marcus & Britt-Marie Pettersson Karlsson, Kumla. 
39. BARONESSAN 38-01-0083                            		6 6 8 8 8 = 36 Klass II GII
e.Roson RS 329 u.Ballerina RS 3358 -.Capone-Fire RS 252
Ägare: Ann-Marie Olsson, Örebro.
40. DOMINIQA GOLD 38-01-0625                            		8 7 7 8 7 = 37 Klass II G
e.Pemboa Spanish Gold RS 216 u.Värends Dina RS 1687 -.Iano RS 149    
Ägare: Petra Rosander, Örebro. 
41. EMMI LEE 38-01-0321                            		6 6 7 8 8 = 35 Klass II GII
e.Pemboa Spanish Gold RS 216 u.Melissa RS 4465 -.Paul v.d Papenhoeve RS 185
Ägare: Ann-Marie Olsson, Örebro. 
42. LILL LUCKY  38-01-0393                            		7 7 7 8 7 = 36 Klass II G
e.Pemboa Spanish Gold RS 216 u.Eketorps Lucretzia RS 2809 -.Paul v.d Papenhoeve RS 185
Ägare: Petra Rosander, Örebro. 
43. ROSENGÅRDS LISETTE 38-01-0319                            	8 7 7 8 7 = 37 Klass II G
e.Almnäs Etapp RS 305 u.Rosengårds Caprice RS 3042 -.Timothy v.St Geerhof RS 200
Ägare: Nina Wegerstedt, Grängesberg. 
Stamboksföring 
44. HANSAGÅRDENS PIRUETTE 38-98-0431                            	8 8 8 8 8 = 40 GI
e.Almäs Baron RS 262 u.Annelunds Polara RS 2042 -.Tor Elfin SPSB 3576
Ägare: Cecilia Lagsten Kärsta Ponnyavel, Lillkyrka. 
45. SKOGABYS TITTI 38-96-5461                            		8 8 8 8 7 = 39 G
e.Allright v. Spuitjesdom RS 279 u.Ugglebackens Fanny 38-90-7711 -.Ulverscroft Tot Sunshine RS 205
Ägare: Marianne Winbladh, Kumla.
Exteriörbedömning äldre hästar
46. FURUNÄS JANITA 38-97-7349                            		8 8 8 9 7 = 40 G
e.Furunäs Fernando RS 258 u.Furunäs Benita RS 2736 -.Onyx v.St Geerhof RS 204
Ägare: Ann Agartsson, Kumla. 
47. ROSENGÅRDS GARBO 38-96-5625                            	8 7 7 7 8 = 37 G
e.Wessel v.d Amstelhof RS 235 u.Isabelle RS 2360 -.Gunhults Pedro RS 174
Ägare: Kerstin Backman, Grängesberg. 
48. SMEDSTORPS WANDA 38-00-2527                            	8 8 8 8 7 = 39 G
e.Little Boy v.St Slangenburg S. 810764 u.Wendy v.d. Riekshoeve SPAR 38-84-1907 -.Paulus v.d. Blikhalm S.801
Ägare: Johan Karlsson & Helene Carlsson, Nora. 
Höjning av avelsvärdeklass 
49. MONIQUE II 38-91-8063                                                 			A
e.Teddy Boy of Longacre RS 192 u.Möllstorps Gustava RS 1257 -.Feather of Marshwood RS 17
Ägare: Ellinor Gunnarsson Sjöberg, Zinkgruvan.
50. PEGGY V.D STENENHEUL 38-00-2801                            	8 8 8 9 8 = 41 GI
e.Ivo v.d. Lindenhof S.805645 u.Helma v. Klein Borkel S.111116 -.Ulesco v. Wegdam S.906 IBOP-A
Ägare: Irene Lado, Nora. 
51. WHIMSEY of CLIBBERSWICK  38-88-2149                                                 	A
e.Avening Charlie Fox  SPSB  2356 u.Delight of Clibberswick  SPSB 10974 -.Garnet of Belmont SPSB 2323
Ägare: Carina Wallin, Fjugesta.